Grzybica

Ostatnie lata, to czas systematycznie wzrastającej częstotliwości zapadania na różne odmiany grzybic. Jest to poważny problem, z którym boryka się bardzo wiele osób, zarówno dorosłych jak i młodych, kobiet i mężczyzn, a czasem także dzieci. Z uwagi na łatwość przenoszenia się tych uciążliwych infekcji na osoby zdrowe, grzybice mogą stać się poważnym problemem epidemiologicznym XXI wieku.
Do grona czynników odpowiedzialnych za wzrost zapadalności społeczeństwa na grzybice możemy  zaliczyć
predyspozycje genetyczne, czynniki środowiskowe i szerokie stosowanie wszelkiego rodzaju terapii antybiotykowych w medycynie.

Obecnie niezwykle aktualny staje się problem zapobiegania nowym zakażeniom grzybiczym. U osób już borykających się z uciążliwym grzybem problem stanowi pozbycie się infekcji z organizmu.

Do rodzajów grzybic najczęściej występujących możemy zaliczyć

Grzybice skóry
Infekcje skóry wywołane przez grzyby dermatofitowe, mogą one występować w różnym wieku i u obu płci. Infekcje te mają zazwyczaj typowy obraz kliniczny, chociaż mogą wystąpić problemy w ich zdiagnozowaniu, związane ze zmianami o niewielkim nasileniu, lub z wystąpieniem zmian skórnych imitujących inne schorzenia dermatologiczne.

  • Grzybica owłosionej skóry głowy – rodzaj grzybicy najczęściej występujący u dzieci w wieku szkolnym; objawia się obecnością ognisk łysienia i złuszczenia skóry; objawy mogą występować w różnym stopniu nasilenia, od zmian w postaci niewielkiego rumienia, aż po skrajne przypadki z miękkimi, chełboczącymi zmianami i obecnością krost,
  • Grzybica owłosionej skóry brody – jest to męska odmiana grzybicy, występująca głównie u rolników, lekarzy weterynarii lub osób, które mają kontakt z dużymi zwierzętami; cechuje się znacznym  nasileniem stanu zapalnego tej okolicy twarzy, obrączkowym układem zmian skóry, lub tylko krostami, bez wyraźnych objawów złuszczenia,
  • Grzybica skóry twarzy – to powierzchniowa infekcja obejmująca nieowłosione części skóry; nierzadko występują problemy w diagnostyce, gdyż tylko nieznaczna część chorych posiada typowy, obrączkowy układ zmian; najczęstszym objawem jest rumień, niewyraźnie odgraniczony od zdrowej skóry z towarzyszącym świądem,
  • Grzybica skóry tułowia – rozwojowi tego typu grzybicy sprzyja duża wilgotność powietrza, podwyższona temperatura, niedostateczna i nieodpowiednia higiena osobista, a także noszenie obcisłych ubrań wykonanych z nieprzepuszczalnych, syntetycznych materiałów; ogniska chorobowe mogą być mnogie lub pojedyncze, a nasilenie objawów zależy od rodzaju grzyba i stopnia zaawansowania choroby.

Grzybica pachwin
Pospolite schorzenie częściej występujące u mężczyzn; do rozwoju tego typu grzybicy mogą przyczynić się otyłość, cukrzyca, nieodpowiednia higiena osobista, ciepły i wilgotny klimat, ciasne ubrania; objawia się poprzez wystąpienie w pachwinach typowych dla tej infekcji ognisk rumieniowych z łuszczeniem, które rozchodzą się na górne powierzchnie ud i krocze.

Grzybica stóp
Jest to najczęstsza postać infekcji dermatofitowej; występuje głównie u osób dorosłych; najczęściej rozpoczyna się infekcją w przestrzeniach pomiędzy palcami; czynnikami sprzyjającymi zakażeniu tym typem grzybicy są  m.in. noszenie nieprzepuszczalnego obuwia, nadmierna potliwość, niedostateczna higiena i zaburzenie ukrwienia kończyn.

Grzybica rąk i paznokci
Grzybica rąk występuje prawie zawsze przy grzybicy stóp, infekcje rąk mogą przybierać różne postaci kliniczne.
Grzybica paznokci to dermatofitowe zakażenie płytki paznokciowej, na ogół zakażona jest również skóra otaczająca zakażone paznokcie.

Tinea incognito
Jest to zakażenie grzybicze o nietypowym obrazie klinicznym, zmiany zlokalizowane są w pachwinach, na podudziu, dłoniach i twarzy.

Ziarniniak Majocchiego
Jest to infekcja dermatofitowa, polegająca na zakażeniu grzybem mieszka włosowego, co prowadzi do rozwoju  w skórze tkanki ziarninowej.

Kandydoza
Jest to rodzaj grzybicy wywoływany przez grzyby z rodzaju Candida, głównie przez Candida albicans. Ten rodzaj występuje praktycznie wszędzie, i jest niegroźny dla człowieka. Infekcja następuje dopiero w momencie  osłabienia układu odpornościowego, wtedy to dochodzi do rozprzestrzenienia się grzyba w organizmie, i występują objawy groźnej choroby jaką jest kandydoza. Niejednokrotnie choroba ta nie jest rozpoznawana od razu, gdyż jej bardzo różne objawy nie dają jednorodnego obrazu schorzenia. Może wystąpić zakażenie błon śluzowych układu pokarmowego, oddechowego, a także moczowo-płciowego.

Grzybice układu oddechowego
Są to choroby spowodowane przez rozwój w drogach oddechowych pleśni lub grzybów; obrazy kliniczne chorób grzybiczych układu oddechowego mają różne postaci, i zależą od rodzaju grzybni utworzonej przez grzyb chorobotwórczy.
Najczęściej występującą w Polsce grzybicą układu oddechowego jest grzybica kropidlakowa.

Popularne są także

Leczenie wszelkiego rodzaju grzybic nastręcza bardzo wiele trudności. Leczenie ogólne może narażać pacjenta na niepożądane skutki uboczne, a antybiotykoterapia najczęściej nie przynosi rezultatów, lub efekty są krótkotrwałe i problem z grzybem za każdym razem wraca po zakończeniu leczenia.