Grzybica

Grzybica obecnie należy do chorób cywilizacyjnych. Jest chorobą zakaźną wywoływaną przez miejscowe lub ogólne zakażenie grzybami chorobotwórczymi. Wyróżnia się grzybice powierzchowne i głębokie, czyli narządowe.

Grzybice głębokie prowadzą do procesów zapalnych, a nawet martwiczych w objętych nimi tkankach. Po przewlekłych grzybicach na narządach mogą występować zmiany bliznowate. Do zakażeń grzybami predysponują choroby wyniszczające, takie jak cukrzyca, długotrwała terapia antybiotykowa czy kortykosterydowa i inne środki immunosupresyjne. Do zakażenia grzybami może dojść przez uszkodzoną skórę, drogi oddechowe, przewód pokarmowy i drogi rodne.

PROFILAKTYKA GRZYBICY Aby ustrzec się grzybicy nie powinno się pożyczać ani nosić czyjegoś obuwia, kapci, skarpet, rajstop itd. Nie należy używać cudzych ręczników, bielizny, nożyczek, cążków i pilniczków do paznokci. W przypadku korzystania z urządzeń ogólnodostępnych, czyli pryszniców w miejscach pracy czy hotelach, łazienek, sauny czy basenów, konieczne jest używanie obuwia takiego jak klapki czy sandały, ograniczającego bezpośredni kontakt z podłożem.roku dotyka nawet co trzecią kobietę w wieku rozrodczym, czasem nawet kilkakrotnie. Wyjątkowo sprzyja jej współczesny tryb życia – siedzący charakter pracy, obcisła bielizna, nieprzewiewane stroje, korzystanie z basenów, sauny i natrysków w klubach fitness. Choć w większości wypadków przebiega łagodnie i nie powoduje groźnych dla zdrowia powikłań, jest jednym z najbardziej uciążliwych i nieprzyjemnych schorzeń ginekologicznych.

W ciągu jednego roku nawet co trzecia kobieta zapada na grzybicę pochwy. Te intymne okolice kobiecego ciała są szczególnie narażone na różnego rodzaju zakażenia – wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Jest to wynikiem ich specyficznej budowy, funkcji oraz gospodarki hormonami. Zdrowa flora bakteryjna okolic intymnych zawiera pałeczki kwasu mlekowego i niewielkie ilości innych drobnoustrojów jak gronkowiec złocisty, paciorkowiec, bakterie E. coli, a nawet niektóre grzyby. Pałeczki kwasu mlekowego odgrywają zasadniczą rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu pH pochwy, zapewniając dzięki temu naturalną ochronę przed nadmiernym rozrostem niekorzystnych bakterii. Pod wpływem czynników, takich jak antybiotyki, osłabienie organizmu lub przewlekły stres, pH ulega zachwianiu, a kobiecy organizm nie jest w stanie skutecznie bronić się przed infekcjami.

Jeżeli skóra jest zaczerwieniona, pojawiają się na niej wykwity w postaci grudek i pęcherzyków ze strupkami występującymi na bocznych powierzchniach dłoni i palców rąk może to świadczyć o grzybicy dłoni. Jeśli natomiast zmiany umiejscawiają się na stopach, na ich spodniej stronie w części przyśrodkowej brzegów podeszwowych oraz w trzeciej i czwartej szparze międzypalcowej, wówczas mamy do czynienia z grzybicą stóp. Te odmiany grzybicy charakteryzują się złuszczaniem naskórka z uciążliwym świądem. Przeciwgrzybicze leki nowej generacji otwierają możliwość skutecznego leczenia zarówno miejscowego, jak i doustnego.  Farmakologia ogólna wskazane jest tylko w wybranych przypadkach grzybicy stóp. Większość wypadków grzybicy stóp leczone jest tylko zewnętrznymi lekami w postaci kremu czy maści.

W grzybicy paznokci  ma miejsce zakażenie grzybami pojedynczych lub licznych paznokci. Te infekcje, z wyjątkiem kandydozy, cechują się takim samym obrazem klinicznym. Paznokcie są żółte lub brunatnawe, łamliwe, ulegają pobruzdowaniu, pogrubieniu poprzez procesy rogowacenia, wykruszaniu. Kandydoza (drożdżyca) paznokci różni się wyraźnym stanem zapalnym wałów paznokciowych oraz częstym zajęciem płytki od strony jej bocznych powierzchni.

DIETA PRZECIWGRZYBICZNA:

W trakcie kuracji przeciwgrzybiczej w diecie nie powinny występować:

  • produkty spożywcze zawierające cukier i białą mąkę; należą do nich też drobno miałkie mąki razowe, wyjątek stanowi chleb z pełnego ziarna na zakwasie, zabronione owoce i soki z owoców;
  • alkohol;

Wskazane jest włączenie do diety;

  • warzyw i sałatek, które można jeść zawsze, w dowolnej postaci i w każdej ilości (co najmniej 2 duże porcje dziennie);
  • preparatów probiotycznych
  • kwaszonych ogórków i kapusty, roślin strączkowych i ziemniaków, dostarczają one ważnych protein i odpornej na trawienie skrobi (najlepiej jeść wystudzone i podgrzane ponownie).

Po zakończonej kuracji można jeść:

  • świeże owoce,
  • przetwory z mąki razowej,
  • dużo warzyw,
  • można od czasu do czasu zjeść kawałek czekolady i napić się łyk wina – stosowanie tych produktów może być przyczyna nawrotu choroby.

Nie należy w dalszym ciągu spożywać cukru pod żadną postacią i produktów z białej mąki,

LECZENIE GRZYBICY:
W celu pozbycia się grzybicy, należy wzmocnić siły obronne organizmu.

W trakcie kuracji grzybicy podstawą jest oczyszczenie organizmu z toksyn i pasożytów (kuracja oczyszczająca) i dostarczenie mu odpowiedniej broni, aby zapobiec nawrotom choroby. Taką bronią jest nieprzetworzona żywność i probiotyki. tzn. dobroczynne bakterie jelitowe. Jeżeli podczas leczenia zastosuje się dietę przeciwgrzybiczną, jest szansa, aby pozbyć się nieproszonych gości, tak pasożytów, jak i toksyn, metali ciężkich, a przede wszystkim grzybów.