Kłopoty z gardłem

Na wirusowe infekcje gardła najczęściej zapadają osoby o obniżonej odporności organizmu. Na obniżenie sprawności obronnych układu immunologicznego wpływ wywierają takie czynniki jak;

 • przemęczenie,
 • stres,
 • niedostosowanie ubioru do panujących temperatur,
 • niedożywienie spowodowane niewłaściwą dietą,
 • niekorzystne warunki atmosferyczne okresu jesienno-zimowego.

Do bakterii najczęściej wywołujących zapalenie gardła należą paciorkowce. Objawy takiej infekcji są podobne do infekcji wirusowych, tylko bardziej nasilone. Tego typu infekcjom często towarzyszy ból brzucha. Charakterystyczne objawy, które towarzyszą zakażeniom paciorkowcem to białawy nalot i ropne czopy pojawiające się na migdałkach.

Jak właściwie leczyć ból gardła?

Jeżeli przyczyną infekcji jest wirus, stosuje się w takim przypadku leczenie objawowe, mające doprowadzić do złagodzenia objawów a nie do zlikwidowania przyczyny, którą jest wirus zasiedlający śluzówkę.
Jeśli infekcja jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym konieczna jest konsultacja z lekarzem, który najczęściej zleca stosowanie antybiotyku.

Czasem skuteczne i w dodatku najzdrowsze okazują się sposoby stosowane przez babcie. Do takich domowych sposobów należą;

 1. przyjmowanie dużej ilości płynów –  herbata z cytryną i miodem, sok malinowy, napary z kwiatu lipy i czarnego bzu,
 2. dieta płynna, bogata w witaminy, bez potraw ostrych, które mogą dodatkowo podrażnić chorą błonę śluzową,
 3. płukanie gardła solą lub sodą oczyszczoną (1 łyżeczka na szklankę wody),
 4. płukanie gardła naparem z imbiru, szałwii, kory dębu, rumianku lub gotowymi mieszankami ziołowymi.

Ból gardła łagodny i o umiarkowanym natężeniu można leczyć samodzielnie przez okres do 5 dni. Jeżeli jednak po tym czasie objawy nie ustępują lub nasilają się, a dodatkowo pojawia się temperatura powyżej 38° C, czasem występują trudności w oddychaniu, ból uszu czy opuchnięcie w okolicy gardła, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Przy zapaleniu gardła czasem pojawia się chrypka czasem towarzyszyć chrypka. Występuje ona wtedy, gdy tzw. „struny głosowe” w czasie mówienia nie mogą się prawidłowo stykać lub tracą swoją elastyczność na skutek procesów chorobowych. Chrypka występuje wśród objawów zapalenia krtani. Podczas chrypki występuje zmiana barwy głosu, która może prowadzić nawet do jego tymczasowego zaniku. Pojawia się ona także w wyniku wspomnianego już zapalenia gardła, zapalenia nagłośni i tchawicy.
Do czynników sprzyjających pojawieniu się chrypki należy:

 • palenie papierosów,
 • nadużywanie alkoholu,
 • oddychanie zimnym powietrzem przez usta zamiast przez nos,
 • kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi,
 • alergie,
 • refluks żołądkowo-przełykowy.

Czasem chrypka jest następstwem uszkodzenia nerwów krtaniowych lub wynika z podrażnień wywołanych obecnością ciała obcego.

Jeżeli chrypka utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie należy skonsultować się z lekarzem, może to być bowiem pierwszy objaw nowotworu krtani lub tarczycy.