Owsiki

Owsik to  pasożyt znany jest już od kilku wieków.

W okresie oświecenia owsiki nazywano rupiami.

Jak już na było wspomniane, owsik jest to pasożyt. Jest robakiem o białej barwie, należącym do nicieni.
Samiec i samica różnią się od siebie wyglądem i rozmiarami; samica osiąga długość jednego centymetra, samiec natomiast 3mm.
Jest to pasożyt bytujący tylko i wyłącznie u człowieka. Po zarażeniu zasiedla jelito grube, wyrostek robaczkowy, a także końcową część jelita cienkiego.
Owsiki żywią się wyssaną treścią oraz substancjami zawartymi w treści pokarmowej, przemieszczające się przez jelita.
Samice żyją przez około 4 tygodnie. W końcowym okresie życia każda samica składa w okolicy okołoodbytniczej 8-12 tysięcy jaj, zawierających larwy pasożyta. Larwy osiągają zdolność inwazyjną w czasie 4-8 godzin od złożenia jaj przez samicę. Samce giną zaraz po zaplemnieniu.

Owsik ludzki wywołuje chorobę zwaną owsicą, której przebieg uzależniony jest od ilości bytujących pasożytów, a także odporności żywiciela.
Małe dzieci zarażone owsicą źle sypiają, z powodu towarzyszącego chorobie silnego swędzenia odbytu. Inne objawy towarzyszące owsicy to przede wszystkim bule brzucha, kłopoty z wypróżnianiem, nudności, wysypka oraz zapalenie skóry.
Duża ilość bytujących w organizmie pasożytów może doprowadzić do poważnych zahamowań wzrostu i rozwoju psychicznego.

Owsik ludzki jest powszechny we wszystkich strefach klimatycznych, najliczniej występuje jednak w strefie klimatu umiarkowanego.
Owsica dotyka głównie dzieci. Zarażenie nią następuje poprzez spożycie nieumytych owoców bądź warzyw zanieczyszczonych jajami, bądź w przypadku małych dzieci poprzez wkładanie do buzi różnych przedmiotów lub nieumytych rąk, na których znajdują się jaja tego pasożyta.