Właściwości czosnku

Właściwości wzmacniające czosnku znano już w starożytnym Egipcie. Przez wieki stosowano go jako antybiotyk na wszystko, od trądu po hemoroidy. Obecnie bada się go w kierunku profilaktycznego działania w chorobach serca i nowotworach.
Czosnek wydziela intensywny zapach, ale najsilniej pachnie główka czosnku, czyli część z najsilniejszymi właściwościami leczniczymi.
Czosnek zawdzięcza większość leczniczych właściwości znajdującym się w nim ponad 100 związkom siarki. Kiedy niszczy się strukturę pojedynczego ząbka (wyciskanie, krojenie)
, allina przekształca się w allicynę. Silny zapach tej substancji powoduje, że czosnek ma właściwości lecznicze. Część allicyny rozkłada się na inne związki siarki, które także mają właściwości lecznicze. W skład czosnku wchodzi allicyna, trójsiarczek dwuallilu oraz siarkowe związki lotne. Spośród witamin najwięcej jest witaminy C i B. Ponadto czosnek zawiera potas, magnez, fosfor i żelazo. Kaloryczność czosnku wynosi -146 kcal/100 g.

Robotnicy budujący piramidy jedli go, żeby zyskać siłę i wytrzymałość. Hipokrates polecał go jako lek na choroby układu oddechowego i pokarmowego. W XIX w. Ludwik Pasteur badał jego przeciwbakteryjne właściwości, a podczas obu wojen światowych lekarze używali go do leczenia ran odniesionych przez żołnierzy. Czosnek, bo przecież o nim mowa, charakteryzuje się następującymi właściwościami;

  • zmniejsza poziom cholesterolu we krwi,
  • obniża krzepliwość krwi,
  • zwalcza infekcje,
  • zwiększa odporność organizmu,
  • może zapobiegać niektórym chorobom nowotworowym,
  • może wywołać niewielki spadek ciśnienia tętniczego,
  • zwalcza infekcje grzybicze.

Czosnek jest powszechny w kuchni śródziemnomorskiej, dlaczego w tych krajach bardzo mało osób choruje na miażdżycę. Czosnek sprawia m.in., że płytki krwi rzadziej tworzą skrzepy blokujące tętnice, co zmniejsza ryzyko zawału serca. Czosnek „rozpuszcza” też białka przyspieszające powstawanie miażdżycy. Lekko obniża ciśnienie krwi, poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych i poprawę krążenie. Lekarze – zwolennicy naturalnych kuracji – uważają, że jest skuteczny, choć prawdopodobnie powinien być łączony z innymi środkami zmniejszającymi stężenie cholesterolu. Przypuszczalnie czosnek wpływa na metabolizm cholesterolu w wątrobie, dzięki czemu mniej cholesterolu dostaje się do krwi.

Czosnek wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Wyjątkowo skutecznie zapobiega nowotworom układu pokarmowego, sutka i prostaty. Nie wiadomo jednak do końca, jaki jest tego mechanizm, a być może i mechanizmy. Obecność w czosnku selenu i germanu ma duże znaczenie w ograniczaniu podziału komórek nowotworowych i zahamowaniu ich rozwoju. Czosnek pobudza aktywność enzymów neutralizujących substancje rakotwórcze, zapobiega tworzeniu się azotynów powodujących raka żołądka oraz wspomaga działanie układu immunologicznego. Niezwykle ważne są właściwości przeciwutleniające czosnku. Czosnek jest świetny w walce z bakteriami, wirusami i grzybami. Allicyna blokuje enzymy mikroorganizmów, które mogą niszczyć tkanki, pomaga zwalczać grzybice. Cieszy się sławą super środka leczniczego. Jest cenioną przyprawą i doskonałym źródłem witamin i minerałów. Czosnek pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej. Działa odmładzająco i spowalnia procesy starzenia. Jest dobry na przeziębienia, grypy, katar, kaszel, ból gardła, wspomaga leczenie infekcji dróg moczowych. Łagodzi podrażnienia po ukąszeniach owadów, neutralizuje jad osy, pszczoły, komarów, meszek, kleszczy i mrówek. Wystarczy tylko natychmiast na ukąszone miejsce przyłożyć miazgę z czosnku.

Jeżeli chodzi o suplementy, najlepiej stosować takie, które w jednej tabletce zawierają 4 mg allicyny, co odpowiada ilości tej substancji z jednego świeżego ząbka. Zapobiegawczo i w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu: 400 do 600mg preparatu z czosnku codziennie. Grypa i przeziębienie: 400 do 600mg preparatu z czosnku codziennie.

W przypadku czosnku nie ma żadnych ograniczeń w stosowaniu.

Specjaliści uważają, że najskuteczniejsze preparaty to te ze sproszkowanego czosnku. Powlekane tabletki zapobiegają przykremu zapachowi z ust i jednocześnie sprawiają, że preparat nie jest trawiony w żołądku, co może hamować tworzenie się allicyny. Preparaty czosnkowe z substancjami neutralizującymi przykry zapach działają równie skutecznie, jak pozostałe. Wiele osób preferuje stosowanie preparatów ponad świeży czosnek, aby uniknąć jego przykrego zapachu.